If you own a fleet of trucks and each one of them runs 100,000 miles or more per year, increased fuel prices amount to a lot of money. But for the average guy like us who owns one truck and drives it 12,000 miles per year the additional cost is hardly reason to sell your truck.
12,000 miles per year divided by an average of 15 mpg multiplied by $1. 40 per gallon (last year's price) equals: $1120 for fuel. That's $93 per month.
12,000 mile per year divided by an average of 15 mpg multiplied by $2. 30 per gallon (current average price) equals: $1840. That's $153 per month.
Considering inflation (increases in the cost of living) over the years fuel prices are actually cheaper in today's dollars than at other periods such as, I think, the early 1970s. Fuel is also considerably cheaper than beer, wine, hard liquor, soft drinks, wine, bottled water, and many other commodities. Fuel is also considerably cheaper in the USA than in the rest of the world.
Do I dislike paying the higher prices? . . . sure. Am I going to stop buying it?... . No.
Harvey